Fiji's Chiefs and Rulers 1700s to date

Key Dates:
       1865                Confederacy of Independent Kingdoms of Viti
                           (comprising Bau, Bua, Cakaudrove, Lakeba, Macuata, Naduri)
       1867                split into Kingdom of Bau and Confederation of Lau
                           (comprising Bua, Cakaudrove, Lau) - 
                           British Missionary Thomas Baker cannibalised
       1871                Kingdom of Viti (Fiji)
10 Oct 1874                British colony
10 Oct 1970                independence
 7 Oct 1987                Republic of Fiji declared (accepted by Britain 15 Oct 1987)
25 Jul 1990                Sovereign Democratic Republic of Fiji
27 Jul 1998                Republic of the Fiji Islands

Bau

Rulers (styled Vunivalu) 17.. - 1770 Naulatikau 1770 - Feb 1803 Banuve (b. ... - d. 1803) 21 Feb 1803 - 1829 Naulivou (b. ... - d. 1829) 1829 - 1832 Tanoa Visawaqa (1st time) (b. ... - d. 1852) 1832 - 1837 Navuaka Komainaqaranikula Tui Veikoso Aug 1837 - 8 Dec 1852 Tanoa Visawaqa (2nd time) (s.a.) 8 Dec 1852 - 10 Oct 1874 Seru Cakobau (from 1857, Seru Epenisa Cakobau) (b. 1815 - d. 1883)


Bua

Rulers (styled Tui Bua)
      *1800*               Rawaike
       18.. -        1847  Ra Masima                          (b. ... - d. 1847)
       1847 -        1848  Batinamu                           (b. ... - d. 1848)
       1848 -        18..  Tamavunisa Peter
       18.. - 10 Oct 1874  George Vakawalitabua, Ra Masima


Cakaudrove

Rulers (styled Tui Cakau)
       1845                Lalabavalu Tui Kilakila (1st time) (b. ... - d. 1854)
       1845 -        18..  Ralulu
       18.. -        1854  Lalabavalu Tui Kilakila (2nd time) (s.a.)
       1854 -        18..  Raivalita
       18.. - 10 Oct 1874  Qoleanavanua                       (b. ... - d. 1879)


Lakeba

Rulers (styled Roko Sau and, after a year or more of rule, Tui Nayau)
- Navuanirewa dynasty -
        ... -         ...  Niumataiwalu
        ... -         ...  Uluilakeba I
        ... -         ...  Lubati Lakeba
        ... -         ...  Rasolo
        ... -         ...  Dranivia
        ... -         ...  Matawalu
        ... -         ...  Malani
       1833 -        18..  Taltai Tupou
       18.. -        18..  Uluilakeba II
       18.. - 10 Oct 1874  Eroni Loganimoce


Macuata

Rulers (styled Tui Macuata)
        ... -        1841  Mamaca                             (b. ... - d. 1841)
       1841                Roqiqi                             (b. ... - d. 1841)
       1841                Gigi                               (b. ... - d. 1841)
       1841 -        1859  Bonaveidogo
       1859 -        1861  Bete                               (b. ... - d. 1861)
       1861 - 10 Oct 1874  Ritova                             (b. ... - d. 1875)


Rewa

Rulers (styled Tui Dreketi)
       1825 -        1839  Roko Tabaivalu                     (b. ... - d. 1839)
       1839                Koroitamana                        (b. ... - d. 1839)
       1839 -  2 Oct 1839  Bativuaka                          (b. ... - d. 1839)
       1839                Macanavai                          (b. ... - d. 1839)
       1839 -        1841  Cokanauto (1st time)               (b. c.1810 - d. 1851)
                           jointly with
       1839 -        1840  Qaraniqio (1st time)               (b. ... - d. 1855)
                           and jointly with
       1839 -        1846  Banuve                             (b. ... - d. 1846)
       1846 -        1851  Cokanauto (2nd time)               (s.a.)
       1851 - 26 Jan 1855  Qaraniqio (2nd time)               (s.a.)
       1855 -        18..  vacant
       18.. - 10 Oct 1874  B.V. Rabici


Confederacy of Independent Kingdoms of Viti

President of the General Assembly
       1865 -        1867  Seru Epenisa Cakobau               (s.a.)


Kingdom of Bau

King
 2 May 1867 -        1869  Seru Epenisa Cakobau               (s.a.)


Confederation of Lau

Chieftains Supreme
13 Feb 1867 -        1869  Qoleanavanua                       (b. ... - d. 1879)
       1869 -        1871  Enele Ma'afu'otu'itoga             (b. 1816 - d. 1881)


Kingdom of Viti

King
 5 Jun 1871 - 10 Oct 1874  Seru Epenisa Cakobau (image right) (s.a.)

Premiers Jun 1871 - May 1872 Sydney C. Burt May 1872 - 23 Mar 1874 George Austin Woods (b.-d. 1905) 23 Mar 1874 - 10 Oct 1874 John Bates Thurston (acting) (b.1836-d.1897)


Fiji from 1874

Governors (1877 - 3 Jul 1952 also high commissioners for the Western Pacific)
10 Oct 1874 -    Jun 1875  Sir Hercules Robinson              (b. 1824 - d. 1897)
   Jun 1875 -    Jan 1880  Sir Arthur Hamilton Gordon         (b. 1829 - d. 1912)
   Jan 1880 -        1886  William Des Voeux (from 1883,
                           Sir William Des Voeux)             (b. 1834 - d. 1909)
   Jan 1887 -    Feb 1888  Sir Charles Bullen Hugh Mitchell   (b. 1836 - d. 1899)
   Feb 1888 -  7 Feb 1897  Sir John Bates Thurston            (s.a.)
   Mar 1897 -        1901  Sir George Thomas Michael O'Brien  (b. 1844 - d. 1906)
       1901 - 10 Sep 1902  William Lamond Allardyce (acting)  (b. 1861 - d. 1930)
10 Sep 1902 - 11 Oct 1904  Sir Henry Moore Jackson            (b. 1849 - d. 1908)
11 Oct 1904 - 21 Feb 1911  Sir Everard F. im Thurn            (b. 1852 - d. 1932)
21 Feb 1911 - 25 Jul 1912  Sir Francis Henry May              (b. 1860 - d. 1922)
25 Jul 1912 - 10 Oct 1918  Sir Ernest Bickham Sweet-Escott    (b. 1857 - d. 1941)
10 Oct 1918 - 25 Apr 1925  Cecil Hunter-Rodwell (from 1919,
                           Sir Cecil Hunter-Rodwell)          (b. 1874 - d. 1953)
25 Apr 1925 - 22 Nov 1929  Sir Eyre Hutson                    (b. 1864 - d. 1936)
22 Nov 1929 - 28 Nov 1936  Sir Arthur George Murchison
                           Fletcher                           (b. 1878 - d. 1954)
28 Nov 1936 -    Aug 1938  Sir Arthur Frederick Richards      (b. 1885 - d. 1978)
16 Sep 1938 - 21 Jul 1942  Sir Harry Charles Luke             (b. 1884 - d. 1969)
21 Jul 1942 -  1 Jan 1945  Sir Philip Euen Mitchell           (b. 1890 - d. 1964)
 1 Jan 1945 -        1946  Sir Alexander Grantham             (b. 1899 - d. 1978)
20 Jan 1948 -  6 Oct 1952  Sir Leslie Brian Freeston          (b. 1892 - d. 1958)
 6 Oct 1952 - 28 Oct 1958  Sir Ronald Herbert Garvey          (b. 1903 - d. 1991)
28 Oct 1958 -  6 Jan 1964  Sir Kenneth Phipson Maddocks       (b. 1907 - d. 2001)
 6 Jan 1964 -    Dec 1968  Sir Francis Derek Jakeway          (b. 1915 - d. 1993)
   Dec 1968 - 10 Oct 1970  Sir Robert Sidney Foster           (b. 1913)
Governors-general (representing the British monarch as head of state)
10 Oct 1970 - 13 Jan 1973  Sir Robert Sidney Foster           (s.a.)
13 Jan 1973 - 12 Feb 1983  Ratu Sir George Cakobau            (b. 1912 - d. 1989)
12 Feb 1983 -  6 Oct 1987  Ratu Sir Penaia Ganilau            (b. 1918 - d. 1993)
Head of the Interim Military Government
 7 Oct 1987 -  5 Dec 1987  Sitiveni Rabuka                    (b. 1948)
Presidents
 5 Dec 1987 - 15 Dec 1993  Ratu Sir Penaia Ganilau            (s.a.)
16 Dec 1993 - 29 May 2000  Ratu Sir Kamisese Mara             (b. 1920 - d. 2004)
                           (acting to 18 Jan 1994)
Head of the Interim Military Government
29 May 2000 - 18 Jul 2000  Josaia Voreqe Bainimarama          (b. 1954)
President
18 Jul 2000 -              Ratu Josefa Iloilo                 (b. 1920)
                           (interim to 15 Mar 2001)

Chief minister Sep 1967 - 10 Oct 1970 Ratu Kamisese Mara (from 1969, Ratu Sir Kamisese Mara) (s.a.) Prime ministers 10 Oct 1970 - 13 Apr 1987 Ratu Sir Kamisese Mara (1st time) (s.a.) 13 Apr 1987 - 14 May 1987 Timoci Bavadra (b. 1934 - d. 1989) 5 Dec 1987 - 2 Jun 1992 Ratu Sir Kamisese Mara (2nd time) (s.a.) 2 Jun 1992 - 19 May 1999 Sitiveni Rabuka (s.a.) 19 May 1999 - 27 May 2000 Mahendra Chaudhry (b. 1942) 4 Jul 2000 - 14 Mar 2001 Laisenia Qarase (1st time) (b. 1941) (interim) 14 Mar 2001 - 16 Mar 2001 Ratu Tevita Momoedonu 16 Mar 2001 - Laisenia Qarase (2nd time) (s.a.) (interim to 10 Sep 2001)


Rotuma

13 May 1881                part of Fiji

Head chiefs (styled fakpure)
        ... -         ...  Raho
        ... -         ...  Tokaniua
        ... -         ...  Fuge
        ... -         ...  Kaurfonua
        ... -         ...  Safoak
        ... -         ...  Savoiat
        ... -         ...  Olil
        ... -         ...  Fer
        ... -         ...  Tuipurotu
        ... -         ...  Tokaniua
        ... -         ...  Tuitafaga
        ... -         ...  Irava
     c.1829                Konao
     c.1838                Solovalu
     c.1839                Riamkau
     c.1852                Kausiliafe
     c.1858                Riamkau
     c.1862                Malafu

Spiritual chiefs (styled mua)
        ... -         ...  Lapatemasui
        ... -         ...  Tuitupu
        ... -         ...  Saparere
        ... -         ...  Mameata
        ... -         ...  Muatoirere
        ... -         ...  Ipiuri
        ... -         ...  Ifituga
        ... -         ...  Fisaitu
        ... -         ...  Niua
        ... -         ...  Saurotuma
        ... -         ...  Tafaki
        ... -         ...  Muamea
        ... -         ...  Tukumasui
Spiritual chiefs (styled sau)
        ... -         ...  Sauhani
        ... -         ...  Kaurifanua
        ... -         ...  Riamkau
        ... -         ...  Kaufose
        ... -         ...  Taio
        ... -         ...  Fonomanu
        ... -         ...  Varomua
        ... -         ...  Tiu
        ... -         ...  Marafu-Kauat
        ... -         ...  Irava
        ... -         ...  Tokoara
        ... -         ...  Asesekava
        ... -         ...  Mariseu
        ... -         ...  Sakanane
        ... -         ...  Tausia
        ... -         ...  Sautupuak
        ... -         ...  Paka
        ... -         ...  Ravak
        ... -         ...  Tokoniua
        ... -         ...  Titofag
        ... -         ...  Irava
        ... -         ...  Ravak
        ... -         ...  Tua-Oajo
     c.1820                Gagafag
     c.1825                Fatafesi
     c.1829                Fatenefau
     c.1833                Vuna
     c.1838                Fatafesi
     c.1838                Tamanava
     c.1839                Solovalu
     c.1839                Riamkau
     c.1839                Tirasoko
     c.1840                Otorovao
     c.1841                Ragafua
     c.1843                Vaurasi
     c.1843                Vavaoti
     c.1845                Ufat
     c.1845                Patipat vavahina
     c.1845                Furisefaua
     c.1845                Tirotorava
     c.1846                Marafu
     c.1846                Pogisemose
     c.1846                Tarupea
     c.1846                Sukamaso
     c.1847                Mua
     c.1847                Kausirafe
     c.1847                Toporotu
     c.1848                Tokaniua
     c.1849                Garagasau
     c.1850                Fakarufono
     c.1850                Matagatage
     c.1851                Manava
     c.1851                Sokagatau
     c.1851                Vavaoti
     c.1851                Tavao
     c.1852                Vaimanoko
     c.1852                Katoagatau
     c.1854                Kautane
     c.1855                Fonogarotoi
     c.1856                Tiporotu
     c.1857                Fonmanu
     c.1858                Tiu
     c.1858                Sarsartau
     c.1859                Taipo
     c.1859                Kauika
     c.1860                Faoriro
     c.1860                Farapapau
     c.1860                Saurorota
     c.1860                Ufamarata
     c.1862                Sarasortau
     c.1862                Teau
     c.1864                Ufagatau
     c.1865                Kavasakamua
     c.1865                Saurativa
     c.1865                Fotoafuru
     c.1865                Fonomanu
     c.1866                Jimi
     c.1866                Varea
     c.1866                Ravak
     c.1866                Maraa
     c.1867                Fonomanu
     c.1867                Vasea
     c.1867                Tavo
     c.1867                Sokagaitu
     c.1868                Ragafua
     c.1868                Irava
     c.1868                Hanifiro-Asoatemuri
     c.1868                Tuipenau
     c.1869                Tigarea
     c.1869                Vasea
     c.1869                Maraia
     c.1869 -        1870  Suakamasa